Un nepalez a câştigat maratonul de la cea mai mare altitudine, la poalele Everestului, cunoscut sub numele de Tenzing Hillary Everest Marathon. Suman Kulong a câştigat cursa care a început din tabăra situată la 5.380 metri altitudine şi s-a încheiat în satul Namche, aflat la 3.440 metri altitudine.

Potrivit DPA, Kulong a parcurs cei 42 de km în 3 ore 43 minute 53 secunde. La feminin, pe primul loc s-a situat Nirkala Rai (Nepal), care a parcurs distanţa în 4 ore 51 minute 33 secunde.

Potrivit organizatorilor, polonezul Peter Hercog a câştigat la categoria ”străini”. În total, pe lângă concurenţii din Nepal, la eveniment au fost prezenţi 239 alergători din Franţa, Taiwan, SUA, Marea Britanie, Turcia, India, Australia şi Polonia.